Seminar u Dublinu
Autor: Martina Katar, 17. 4. 2018.

U sklopu Erasmus+ projekta „Poduzetan učitelj za poduzetnog učenika“, pripremanog od strane Erasmus+ tima u našoj školi, prijavile smo se na seminar u organizaciji Europass Teacher Academy: Foster Entrepreneurship & Creativity through easy ICT tools koji se održao u Dublinu, Republika Irska,od 12. do 17.-og ožujka.

Instruktor na seminaru bio je gosp. Alessandro Pumpo iz Italije, a grupu polaznika činilo je 10 nastavnika iz različitih europskih država: uz nas, 2 učiteljice iz Njemačke, 1 učitelj iz Španjolske, 2 učiteljice iz Slovenije, 1 učiteljica iz Srbije te dvoje učitelja iz Italije. Svi smo došli s jednakim ciljem: razvijati svoje kompetencije kako bismo bili što bolji učitelji našim učenicima.

Petodnevni seminar sadržavao je različite sadržaje, a bazirao se na poticanju poduzetnosti i kreativnosti na što zanimljiviji i svrsishodniji način. Tijekom našeg rada govorili smo o načinima poticanja i usmjeravanja učenika, razvijanja kreativnosti, vrijednih karakternih crta. Razradili smo komponente kooperativnog rada, objasnili i raščlanili pojam poduzetnosti. Bavili smo se razradom projekata, postavljanjem projektnih ciljeva, organizacijskim planiranjem.

Unutar takvih sadržaja za svoj smo rad koristili digitalne alate kreiranja umnih mapa i organizacijske digitalne alate.  Za svaki pojedini segment predavanja trebali smo te alate koristiti u zadacima primjene novih znanja.

Govorili smo o procesu razvijanja kreativnog razmišljanja te učili na radionicama praktične igre za poticanje istog. Ciljevi radionica bili su potaknuti interes učenika, želju za sudjelovanjem i „žeđ za znanjem“. Naglasak je bio na istraživačkom učenju, projektnoj nastavi, suradničkom učenju te timskom okruženju.

U sve te sadržaje instruktor je radionički ukomponirao različite alate multimedijalnog karaktera za digitalno kreiranje i organizaciju projekta, za izradu video sadržaja, izrade i oblikovanja zvučnih zapisa, alate grafičkog dizajna, jednostavne izrade blogova, naprednog korištenja komunikacijskih alata.

Završetkom seminara uručeni su nam certifikati o novostečenim kompetencijama.

Kratak zaključak: učenje, razvijanje novih stručnih kompetencija, razgovor o drugim obrazovnim sustavima, primjeri dobre prakse učitelja iz različitih europskih država…zanimljivo, korisno, svrsishodno iskustvo!

Karmen Somi i Romina Volar