« Prosinac 2017 »

Knjižničarka: Janja Matanović, Suzana Jarnjak Ivanović (na zamjeni)

RADNO VRIJEME KNJIŽNICE

UTORAK                               ČETVRTAK                            PETAK (2. tjedan)

8:00 - 14:00                           8:00 - 14:00                            8:00 - 14:00

KATALOG ŠKOLSKE KNJIŽNICE KOTORIBA

KAKO ČITATI I ŠTO BI SVAKI ČITATELJ TREBAO ZNATI!

ČITAJ U ŠEST KORAKA

Svijetom knjige koračaš malim i velikim koracima.

Prvi korak

Prije nego što počneš čitati novu knjigu, prisjeti se književnih djela koja imaju bilo kakvu sličnost s novom knjigom (u naslovu, književnoj vrsti, vremenu nastanka, autoru). Tako će nova knjiga ući u tvoj čitateljski obzor, pridružiti se obitelji pročitanih knjiga.

Drugi korak

Od svake nove knjige nešto očekuješ, pokazuješ čitateljsku radoznalost. Očekuješ na temelju naslova, pisca, književne vrste, vremena kad je knjiga objavljena. Na temelju tih podataka uspostavljaš svoj čitateljski vidokrug očekivanja.

Treći korak

Počni čitati. Otvori knjigu na prvoj stranici. Smiri se. Uzmi olovku i papir. Čitaj sabrano. Prepusti se knjizi neka te vodi u svoj svijet. Ako na prvim stranicama osjetiš da te knjiga ne privlači, nemoj odmah odustati od čitanja. Možda će te već sljedeća stranica privući i potaknuti da nastaviš čitati. Zapiši svoja zapažanja. Ako ti se nude nove riječi, zapiši ih. One će uči u tvoj rječnik. Knjiga ti daruje bogatstvo riječi.

Četvrti korak

Nakon pročitanih stranica razmišljaj o porukama koje ti je darovala knjiga. Slažeš li se, prihvaćaš li te poruke? Svoja razmišljanja i prosudbe zapiši. Stvaraj vlastiti tekst o knjizi, vlastiti tekst o porukama koje ti je prenijela knjiga.

Peti korak

Vraćaj se pročitanome tekstu, osobito onim dijelovima (rečenicama, odjeljcima) koji su te posebno zaokupljali pri čitanju. Služi se piščevim riječima u vlastitoj rečenici. Prepiši piščeve rečenice koje smatraš uzornima i poticajnima. Knjiga te uči pisati vlastiti tekst. Dariva ti i svoj jezik.

Šesti korak

Tvoje druženje s knjigom završava tvojim tekstom. Ti postaješ piscem / spisateljicom, a poticaj si dobio / dobila od svoje suputnice – knjige.

SVAKI ČITATELJ IMA SVOJA PRAVA!

ČITATELJSKA PRAVA

·pravo da čitam sve                          ·pravo na zanos

·pravo da čitam bilo gdje                  ·pravo da čitam bilo kad

·pravo da preskačem                        ·pravo da čitam naglas