105. godišnjica rođenja Jože Horvata
Autor: Administrator , 12. 3. 2020.

Joža Horvat rođen je prije 105 godina, 10. ožujka u Kotoribi. Naša škola ponosno nosi ime dragog nam Jože koji je svoju Kotoribu i djetinjstvo, što ga je proveo u Kotoribi, često spominjao u svojim knjigama. Umro je u Zagrebu 26. listopada 2012. godine. Obljetnicu rođenja  htjeli smo proslaviti i s drugim školama te na taj način  trajno sačuvati njegova djela. Objavili smo natječaj „Joža Horvat - književnik i moreplovac“.  Uz njegovo se ime često ističe da je bio najveći moreplovac među književnicima i najveći književnik među moreplovcima. Na natječaj koji je bio otvoren od 12. prosinca 2019. do 14. veljače 2020. godine, pristigao je velik broj literarnih, likovnih i fotografskih radova iz nekolika županija sjeverozapadne Hrvatske.   Na natječaju je sudjelovalo 62 učenika (22 učenika nižih razreda i 40 učenika viših razreda) i 38 mentora. Ocjenjivačko povjerenstvo za literarni izričaj u sastavu Anice Jauk, Ivane Beti i Tihane Rajher odabralo je 18 radova za izložbu (7  nagrađenih, 11  pohvaljenih). Povjerenstvo za likovne radove u sastavu Ivana Šebestijana, Nataše Nenadović i Draženke Golub odabralo je 21 rad za izložbu (6 nagrađenih, 15 pohvaljenih). Povjerenstvo za fotografiju u sastavu Katice Frančić, Marka Habuša i Danijele Krobot odabralo je 26 fotografija za izložu (6 nagrađenih i 20 pohvaljenih). Najuspješniji nagrađeni učenici su:

Literarni natječaj – 1. kategorija: 2. – 5. razreda

1. Moj neposlušni brod – Lovro Erdelji, 4.r. – mentor Nenad Podgorelec, OŠ Jože Horvata  Kotoriba
  2. More i ja – Tara Pejković, 5.r. – mentorica Dinka Mudri, I. osnovna škola Vrbovec
  3. Moje more i ja senjamo – Mirjam Dolenec, 4.r. – mentorica Đurđica Pošta, OŠ „Antun Nemčić Gostovinski“ Koprivnica

Literarni natječaj – 2. kategorija: 6. – 8. razreda

1. Što je iza Waitapu? – Jelena Puček, 6.r. – mentorica Ivana Dubovečak, OŠ Eugena Kvaternika Velika Gorica
  2. Senjala sem – Kim Košir, 6.r. – mentorica Lidija Novak Levatić, OŠ Gornji Mihaljevec
  3. Slikar moga kraja – Morenna Škvorc, 8.r. – mentorica Jasminka Poljanec, OŠ Kuršanec

3.    More i ja – Danijel Pilaj, 8.r. - mentorica Lidija Novak Levatić, OŠ Gornji Mihaljevec

Likovni natječaj – 1. kategorija: 1. – 4. razreda

1. Putovanje Jože Horvata- Regina Dornik, 3.r. – mentorica Sanela Beti, OŠ Jože Horvata  Kotoriba
  2. Moreplovac – Petra Matoš, 2.r. – mentorica Ines Geršić-Bodinovac, OŠ „Antun Nemčić Gostovinski“ Koprivnica
  3. Lik Ilije Kapare – Julija Juras, 4.r. – mentorica Ljiljana Rinkovec, OŠ Tomaša Goričanca Mala Subotica

Likovni natječaj – 2. kategorija: 5. – 8. razreda

1. Brod Jože Horvata – Emily Bister, 8.r. – mentorica Emina Kefelja, OŠ Domašinec
  2. Joža Horvat u boji – Judita Herc, 7.r. – mentorica Barbara Salaj Zlatar, OŠ Sveta Marija
  3. Portret književnika – David Bogdan, 7.r. - mentorica Barbara Salaj Zlatar, OŠ Jože Horvata  Kotoriba

Foto natječaj – 1. kategorija: 1. – 4. razreda

1. Ogledalo – Vito Peranec, 2.r. – mentorica Adela Horvat, OŠ Jože Horvata  Kotoriba
  2. Mura – Lana Kovačić, 4.r. – mentorica Tatjana Pintarić, OŠ Domašinec
  3. Prva zvijezda – Anja Kolarić, 4.r. - mentorica Tatjana Pintarić, OŠ Domašinec

Foto natječaj – 2. kategorija: 5. – 8. razreda

1. Ljubaf – Domagoj Posavi, 6.r.– mentorica Jasna Posavi, OŠ Podturen
  2. Zarobljavanje – Iva Branilović, 8.r. – mentorice Andrea Matić i Kristinka Vugrinec, OŠ dr. Ivana Novaka Macinec
  3. Ispod plavog neba hodam – Tena Tomašić, 8.r. - mentorica Lidija Novak Levatić, OŠ Gornji Mihaljevec

Zahvaljujemo svim sudionicima koji su se odazvali  na našu svečanost obilježavanja rođenja Jože Horvata i prisustvovali podjeli nagrada, pohvalnica i zahvalnica.

Našoj svečanosti  prisustvovali su i predsjednik Županijske skupštine Međimurske županije Mladen Novak, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i kulturu dr. sc. Blaženka Novak, načelnik Općine Kotoriba Ljubomir Grgec, župnik Ivan Kljunić, kao i mnogobrojni roditelji učenika.