Uz čitanje riječi rastu
Autor: Martina Katar, 23. 11. 2020.

U sklopu eTwinning zajednice naša se škola uključila u projekt Uz čitanje riječi rastu. Projekt se provodi cijelu školsku godinu, a u njega su se uključile učiteljica razredne nastave Željka Matulin i knjižničarka Janja Matanović. Cilj projekta je približiti djeci čitanje knjiga te time izgrađivati kulturu čitanja, razvijati čitalačku vještinu učenika i njihovo kritičko mišljenje.

Učenici drugoga razreda proveli su zajedno sa svojom knjižničarkom aktivnost „Skrivena knjiga“ u Međunarodnom mjesecu školskih knjižnica. Knjižničarka im je pripremila ulomke iz raznih knjiga, a njihov je zadatak bio izdvojiti onaj koji ih je privukao i koji im se najviše svidio.

Na sljedećem satu svatko je dobio svoju skrivenu knjigu čiji je ulomak odabrao i koju je kod kuće pročitao. Na jednom od sljedećih satova predstavljali su knjige koje su dobili, opisivali su najdraži lik ili prepričavali dio koji im se posebno svidio te ilustrirali ono što im je bilo najljepše. Bilo je tu knjiga o malenoj, znatiželjnoj i svestranoj djevojčici Maši, o Koprivku iz Kamengrada i njegovim avanturama, o medvjedu koji je najglasniji hrkač na svijetu, o glasoviru koji je bježao iz garaže…

Šesti pak su razredi trebali uz pomoć slagalice ili kravate predstaviti književni lik,  odabrati najupečatljivije osobine koje su potkrijepili primjerima iz djela te na taj način spajali osobine u jednu cjelinu.

Ovim smo aktivnostima poticali maštu, kreativnost, bogatili svoj rječnik i pritom se dobro zabavili. Aktivnosti ćemo provoditi i dalje tijekom cijele školske godine.

Janja Matanović