Izviđačka družina na izletu u Nacionalnom parku Risnjak

by | svi 1, 2026 | Vijesti

U subotu, 25. travnja 2026., članovi naše izviđačke družine sudjelovali su na jednodnevnom izletu u Nacionalni park Risnjak i park šumu Golubinjak, u organizaciji Odreda izviđača „Sirius“. Izlet je okupio ukupno 40 izviđača iz Varaždina, Čakovca i Kotoribe, a organiziran je povodom obilježavanja Dana planeta Zemlje.

Nakon okupljanja i ugodne vožnje autobusom, stigli smo u Nacionalni park Risnjak, gdje smo sudjelovali u obilasku poučne staze Leska uz stručno vodstvo djelatnika parka. Tijekom zanimljivog i edukativnog vođenja naučili smo mnogo o biljnom i životinjskom svijetu ovog zaštićenog područja. Posebno nas je zainteresirala činjenica da na ovom području žive tri velike zvijeri – ris, vuk i medvjed.

Također smo saznali više o njihovim navikama, načinu života i prehrani, kao i o drugim životinjama, pticama i kukcima koji obitavaju u parku. Naučili smo kako prepoznati starost jelena prema rogovima te kako ih svake godine odbacuju. Vodiči su nam ispričali i zanimljive priče o nekadašnjem načinu života ljudi na ovom području te o proizvodnji drvenog ugljena.

Nakon obilaska, uslijedio je kratki odmor i posjet suvenirnici, gdje smo kupili uspomene na ovaj izlet. Zatim smo nastavili put prema park šumi Golubinjak.

Obilazak Golubinjaka započeli smo kod impresivne divovske jele nazvane „Kraljica šume“, stare više od 250 godina. Nastavili smo šetnju pored Medvjeđeg brloga do Amfiteatra, prirodnog prostora okruženog visokim stijenama. Posebno zanimljiv dio bio je prolazak kroz Golubinju polušpilju i uski prolaz na njenom dnu. Put nas je dalje vodio kroz slikovitu prirodu, između kamenih blokova i visokih stabala, sve do poznatih Paklenih vrata.

Nakon obilaska vratili smo se prema početnoj točki, puni dojmova i novih znanja. Iako pomalo umorni, bili smo veseli i zadovoljni danom provedenim u prirodi. U večernjim satima krenuli smo kućama.

Ovaj izlet bio je odlična prilika za druženje, učenje i boravak u prirodi te nas je još jednom podsjetio koliko je važno čuvati okoliš.

Domagoj Dominić

Pročitajte još

Bili smo na maturalcu!

Bili smo na maturalcu!

Bili smo na maturalcu koji ćemo sigurno zauvijek pamtiti. Tijekom ta četiri dana posjetili smo mnoga zanimljiva mjesta: Njivice, Punat, otočić Košljun, Jurandvor, Bašku, grad Krk i Kraljevicu te smo saznali mnoge zanimljive informacije o povijesti Krka. Ovo putovanje...

Petodnevna avantura „Škole u prirodi“4. razreda!

Petodnevna avantura „Škole u prirodi“4. razreda!

U razdoblju od 25.5. do 29.5.2026. učenici OŠ Jože Horvata Kotoriba u pratnji svojih učiteljica Draženke Golub i Adele Horvat uspješno su proveli i priveli kraju avanturu života zvanu „Škola u prirodi“. ​Naša ekipa od 30 učenika kroz pet dinamičnih dana proputovala je...

Skip to content