Program osposobljavanja za upravljanje biciklom

by | svi 19, 2026 | Vijesti

U srijedu, 6. svibnja 2026. godine u Osnovnoj školi Jože Horvata Kotoriba proveden je program osposobljavanja učenika za upravljanje biciklom. Edukaciju i ispite organizirali su učiteljica tehničke kulture Jelena Tuksar u suradnji s Auto-moto klub Čakovec i policijskim službenicima za sigurnost i preventivu cestovnog prometa Policijske postaje Prelog, Spomenkom Gojsekom i Darkom Mikecom.

Program je bio namijenjen učenicima petih razreda koji se pripremaju za samostalno sudjelovanje u prometu kao vozači bicikla. Učenike je za obuku pripremila učiteljica tehničke kulture Jelena Tuksar, koja je s njima prethodno uvježbavala prometna pravila i razvijala potrebne vještine za sigurno sudjelovanje u prometu.

Prije samog ispita učenici su dodatno ponovili prometne propise te dobili korisne savjete o sigurnom i odgovornom ponašanju u prometu.

U sklopu osposobljavanja učenici su najprije pristupili pismenom dijelu ispita, koji su rješavali putem stranica Hrvatskog auto kluba. Nakon uspješno položenog teorijskog dijela uslijedio je praktični dio ispita – vožnja bicikla na posebno pripremljenom poligonu, gdje su učenici pokazali svoje vještine upravljanja biciklom u simuliranim prometnim situacijama.

Od ukupno prijavljenih 22 učenika, ispitu je pristupilo njih 21, a svi su uspješno položili i teorijski i praktični dio. Time su stekli pravo na izdavanje Potvrde o osposobljenosti za upravljanje biciklom.

Ovakvi programi imaju iznimnu važnost jer promiču svijest o sigurnosti i razvijaju prometnu kulturu kod mladih koji tek počinju samostalno sudjelovati u prometu. Kroz edukaciju i praktičan rad učenici stječu temeljna znanja i vještine potrebne za sigurno kretanje prometnicama, čime se dugoročno doprinosi povećanju sigurnosti u cestovnom prometu te smanjenju broja prometnih nesreća, posebice onih u kojima sudjeluju djeca i mladi.

Jelena Tuksar

Pročitajte još

Petodnevna avantura „Škole u prirodi“4. razreda!

Petodnevna avantura „Škole u prirodi“4. razreda!

U razdoblju od 25.5. do 29.5.2026. učenici OŠ Jože Horvata Kotoriba u pratnji svojih učiteljica Draženke Golub i Adele Horvat uspješno su proveli i priveli kraju avanturu života zvanu „Škola u prirodi“. ​Naša ekipa od 30 učenika kroz pet dinamičnih dana proputovala je...

PUB kviz u našoj školi :)

PUB kviz u našoj školi 🙂

Naša je škola 10. lipnja 2026. pretvorena u pravu pravcatu kvizašku arenu! Učenici od 5. do 8. razreda u timovima koji su se sastojali od  jednog petaša, šestaša, sedmaša i osmaša zajednički su odmjerili znanje i brzinu u prvom školskom pub kvizu. Atmosfera je bila...

Skip to content