Terenska nastava 5. i 7. razreda
Autor: Karmen Somi, 6. 11. 2023.

Dana 25. listopada 2023. učenici 5. i 7. razreda naše škole su bili na terenskoj nastavi u gornjem  Međimurju i posjetili spomen dom rudarstva Cimper u Murskom Središću i spomen park naftašima Pekel Peklenica sa svojim razrednicama i učiteljicom tehničke kulture Jelenom Tuksar. Budući da im je sve bilo novo, veselili su se svakoj idućoj destinaciji.

Prvi posjet bio je Spomen parku naftaša u Peklenici gdje nas je dočekao gospodin Zoran Novak s odličnim predavanjem o povijesti nafte. Učenici su mogli vidjeti njezino ključanje i crnu gustu tekućinu na svoje oči. Peklenica je dobila ime po nafti (pekel). Krenuli su dalje prema Spomen domu rudarstva Cimper u Murskom Središću u kojem nas je srdačno dočekao gospodin Zoran Turk i detaljno nas uputio u povijest rudarstva kroz predavanje i kratke filmove. Učenici su uživali u slušanju i novom znanju. Saznali su da se ugljen prevozio huntima, nizom vagona kroz uske tračnice, da je život rudara svakodnevno podilazio opasnostima za vlastiti život, da je zaštitnica rudara sveta Barbara itd. Ulaz u rudnik naziva se cimper što je danas i logo Spomen doma.

Bogatiji za nove informaciji i puni dojmova, sretno su se vratili svojim domovima!

Fotografije možete pogledati pod Opširnije.

Tekst i foto: Jelena Tuksar