Ukupno: 196624
Sjajno drugo mjesto u strojarskim konstrukcijama na 65. državnom natjecanju mladih tehničara !
Autor: Karmen Somi, 18. 5. 2023.

Učenik Lovro Erdelji osvojio je sjajno drugo mjesto u strojarskim konstrukcijama na 65. državnom natjecanju mladih tehničara Republike Hrvatske u Vodicama!

Od 2. do 5. svibnja, u Vodicama je održana državna razina 65. natjecanja mladih tehničara, jednog od najstarijih i najzahtjevnijih natjecanja učenika viših razreda osnovnih škola u našoj zemlji. Natjecanje mladih tehničara na godišnjoj razini organiziraju Hrvatska zajednica tehničke kulture, Ministarstvo znanosti i obrazovanja te Agencija za odgoj i obrazovanje.

Na svim razinama natjecanja, ove je godine sudjelovalo preko 7000 učenika od 5. do 8. razreda osnovnih škola. Na državnu razinu se plasiralo 256 najboljih, po jedan učenik iz svake županije, u svakom od ukupno 12 područja tehničke kulture.

Iz Međimurske županije, na državnoj je razini sudjelovalo 13 učenika iz raznih osnovnih škola i udruga tehničke kulture.

Natjecanje je na državnoj razini provedeno kroz tri dijela: pisana provjera znanja, izrada tehničke tvorevine prema zadanoj dokumentaciji i predstavljanje tehničke tvorevine.

Osnovna škola Jože Horvata Kotoriba  na državnom natjecanju je imala jednog predstavnika: Lovru Erdeljia iz sedmog razreda, natjecao se u području strojarskih konstrukcija, u H-području (redoviti osnovnoškolski program tehničke kulture i program nastave kroz klubove mladih tehničara). Lovro je izrađivao tehničku tvorevinu kružnu savijačicu lima. Postigao je  rezultat drugog mjesta od dvadeset i četiri učenika u području strojarskih konstrukcija. Mentorica učenika je Jelena Tuksar učiteljica tehničke kulture i  članica Državnog povjerenstva za provedbu natjecanja mladih tehničara Hrvatske, voditeljica natjecanja u području Radiokomunikacije.

J. Tuksar

Fotografije pod Opširnije.

Čestitamo Lovri i mentorici na odličnim rezultatima!smiley

Sudjelujući u natjecanju mladih tehničara, učenici već u osnovnoj školi stječu ozbiljna iskustva iz područja tehnike i tehnologije, što ih može motivirati za izbor zanimanja  u tehničkom području.

Na taj se način usmjeravaju u STEM području, što se ostvaruje rukovanjem različitim  strojevima, aparatima, alatima i priborom, izborom i obradom materijala te sastavljanjem i programiranjem sklopovlja. Natjecanje se sastojalo od pisane provjere znanja, izrade tehničke tvorevine prema zadanoj dokumentaciji koja je potom predstavljena pred ocjenjivačkim povjerenstvom.

Uz natjecanje, učenici i mentori stekli su nova iskustva koja će im pomoći u daljnjem učenju, radu i natjecanjima. Lovro je stekao korisno iskustvo jer je natjecanje bilo zahtjevno, a konkurencija jaka. Proširio je još više znanje iz svojih područja te upoznao nove vještine.