Ukupno: 196609
5. izložba radova - mladi tehničari i njihovi mentori
Autor: Snježana Matoš, 6. 7. 2023.

5. izložba radova - Mladi tehničari i njihovi mentori u sklopu programa susret Klubova mladih tehničara - mladi tehničari i njihovi mentori održana je u prostorima OŠ Retkovec dana 30.lipnja 2023. Sudjelovalo je 47 radova klubova mladih tehničara i njihovih mentora.

Osnovnu školu Jože Horvata Kotoriba predstavljali su učenici Lovro Erdelji  sa svojim radom Magic Mirror. Sara Matulin s radovima Don Quijote i Dobravski most, Maja Tomašić s radom Un vento Tranquillo, Dominik Kranjec s radom Pelješki most, te učenici Luka Raimund i Vanja Kočiš s radom Avion. Radovi su se marljivo radili na satovima Kluba mladih tehničara.

Hrvatski savez pedagoga tehničke kulture nagradio je tri istaknuta rada. Među nagrađenima je i Lovro Erdelji  s radom Magic morror, mentorice Jelene Tuksar, učiteljice tehničke kulture.

Učenici istaknutih radova (ukupno tri učenika)  nagrađeni su ljetnom školom HZTK i STEM radionicama  u Selcu od 22. do 31. kolovoza 2023. To je jedinstvena škola tehničkih aktivnosti u Republici Hrvatskoj jer uključuje visoku razinu tehničkog opismenjavanja djece i mladih u različitim područjima tehničke kulture. Projektni zadatak ove godine će biti sef upravljan Arduinom, programiran u Bascomu. Uz projektni zadatak, polaznici će modelirati 3D objekt koji se izrađuje na 3D pisaču.  Polaznici kroz radionice modelarstva, elektrotehnike, elektronike, 3D modeliranja i robotičkih konstrukcija rade na projektnom zadatku i unaprjeđuju stečena znanja iz različitih područja tehnike. Učenici tijekom Ljetne škole upoznaju svojstva materijala, sigurno se koriste alatima i opremom izrađujući tehničke tvorevine, provode svoje ideje u praksu, razvijaju kreativnost, motoriku te samostalnost u istraživanju i zaključivanju. Projektni zadaci izrade tehničkih tvorevina obuhvatit će pet područja tehničke kulture: modelarstvo, elektrotehniku, tehnologiju 3D ispisa, robotičke konstrukcije i automatiku.

Jelena Tuksar mag.ing.