Ukupno: 195630
Posjet Košaraštvu Pogorelec
Autor: Danijela Sabol, 18. 3. 2024.

Učenici trećih razreda s razrednicama Sanelom Beti i Danijelom Sabol posjetili su Košaraštvo Pogorelec u Kotoribi. Gospodin Branko  Pogorelec dočekao  je i proveo učenike  prostorijama u kojima se kuha i obrađuje vrbova šiba te pričao  o košaraštvu i košarama od vrbove šibe. Pokazao je učenicima   kako se vrbova šiba sadi iz narezanih „ključeca“, zatim kako se nakon određenog vremenskog razdoblja kosi  te „klasira“ i veže u snopove ,,,(pod Opširnije)

Prije nego se krene u pletenje košare ili „korpe“ , potrebno je snopove šibe kuhati jedan dan u velikom kotlu, nakon toga oguliti na strojevima  „guljačicama“ i tek nakon sušenja šiba je spremna za pletenje. Nekad nisu postojali strojevi “guljačice“ već se sve radilo ručno. Učenici su saznali da je  Kotoripčan inovator g. Stjepan Horvat izumio „guljačicu“ koja je i sad u funkciji te da je spomenuti inovator otac naše učiteljice Danijele Sabol.

Mnoge obitelji u Kotoribi imale su bar jednog „korpaša“ jer je prodaja košara u ono vrijeme bila glavni izvor prihoda Kotoripčana. Nekoliko učenika trećih razreda još ima u obitelji baku ili djeda koji su se bavili košaraštvom i koji dan danas možda povremeno ispletu koju „korpicu“. Ovaj je zanat danas, nažalost, u izumiranju iako Kotoriba ima dugu i bogatu tradiciju košaraštva.

Učenici  su se okušali u pletenju „korpice“ ili košare od vitre, tj. od „kalane“ šibe, dok im je „mentor“ bio gospodin Branko Pogorelec. Nakon radionice pletenja, učenici  su zavirili i u prostorije skladišta Košaraštva Pogorelec gdje su gotovi proizvodi od šibe. Osim košara ima tu namještaja, uporabnih predmeta i predmeta za dekoraciju. U povratku do škole obavezno je bilo fotografiranje sa kotoripskom „cug mašinom“ koja je također ispletena od šibe i pravi je veliki „suvenir“ naše Kotoribe. Zainteresirali smo učenike za radionice koje će biti organizirane za vrijeme manifestacije Dani šibe i ribe te se nadamo da će barem netko od njih tridesetak biti budući „korpaš“, barem za turističku promociju Kotoribe.