preskoči na sadržaj

Osnovna škola Jože Horvata Kotoriba

Login

Tražilica
Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

Wikipedija

Slikovni rezultat za wikipedija

Izvor: http://hr.wikipedia.org

 

ALAT ZA PROVJERU PRAVOPISA

Brojač posjeta
Ispis statistike od 2. 3. 2013.

Ukupno: 207370
Ovaj mjesec: 1261
Ovaj tjedan: 122
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Svečana završna konferencija "Tragovima Zrinskih"
Autor: Karmen Somi, 1. 4. 2011.

 

Gala svečanost na kraju projekta 

-Projekt koji je pokrenut prije godinu dana pokrenuo je dvije stvari. Prvo da granice koje dijele dvije države ne moraju biti prepreka već naprotiv prednost u komunikaciji, suradnji, olakšavanju života s jedne i druge strane granice. Kod nas su to konkretno pomurski Hrvati koji žive na lijevoj obali Mure. Druga velika stvar je očuvanje ostavštine obitelji Zrinskih čime čuvamo našu kulturu i samostalnost pokazujući time koliko smo  samosvojstveni .

Svečanost je održana u našoj školi koja  je velikog i širokog srca otvorila vrata brojnim posjetiteljima, roditeljima i učenicima da se uvjere što su u godinu dana naučili. A da jesu potvrđuje dugi i iskreni pljesak  nazočnih...


...

koji je završio zajedničkom pjesmom u kojoj su sudjelovali svi sudionici svečanosti predvođeni nadaleko poznatim Mirkom Švendom- Žigom.

Svrha mu je bila jačanje hrvatskog identiteta kod učenika hrvatskih škola, pomaganje učenja hrvatskog jezika u pomurskim hrvatskim narodnosnim školama te mađarskog  jezika kod hrvatskih partnera. Organizacija što više susreta učenika i učitelja četiriju škola. Djelatnosti koje su se time i stvorile bile su formiranje tamburaške škole u Križevcima i Serdahelju te nabava instrumenata za iste. Sve skupa projekt je koštao 185.453 eura.

U ime škole domaćina svima se je obratila njena ravnateljica Snježana Matoš,prof. kazavši kako je projekt započeo 1. travnja prošle godine početnom konferencijom u Murskim Križevcima u Mađarskoj, a to što se u tih godinu dana dogodilo, što je realizirano govorila je Anica Kovač,ravnateljica Obrazovnog centra „Nikola Zrinski“ iz Murskih Križevaca  i projekt menađerica.- Zacrtano smo realizirali preko 22  odrednice, od zapošljavanja lektora hrvatsko jezika u našoj školi, preko opremanja suvremene informatičke učionice u Draškovcu, natjecanju u kazivanju stihova i proze, izrade vježbenice za potrebe hrvatskog tečaja u Serdahalju i mađarskog tečaja u Draškovcu pa do izdanja zajedničkog godišnjaka, knjige koja predstavlja osnovne škole u Kotoribi, Draškovcu, Murskim Križevcima i Serdahelju, a koje su bile uključene u projekt. Preko slika se mogu upoznati školske aktivnosti, učenika i učitelja. Dičimo se tim projektom- rekla je Anica Kovač. Margit Mirić, ravnateljica OŠ-e Draškovec, je predstavila dvojezičnu Vježbenicu koja je nastala kao plod draškovečke škole jer su njihovi učenici pohađali  nastavu mađarskog u Draškovcu , a učenici iz Serdahelja hrvatski jezik. Svečanost je iskorištena za podjelu povelja školama te zahvalnica vanjskim suradnicima koji su projekt pomagali kao i onim učiteljima koji su bili neposredni realizatori.Posebne zasluge za sve napravljeno pripadaju ravnateljica spomenutih ustanova Snježani Matoš i Margit Mirić iz osnovnih škola Kotoriba i Draškovec te Anici Kovač i Mariji Biškopić iz škole u Serdahelju. Posebno je bio impresivni kolažni kulturni program u kojem su zajednički u tamburaškom orkestru našli učenici iz Kotoribe, Draškovca i Križevaca, te međimurska narodna kola gdje su ponovno učenici tih škola pokazali kako na njima folklor ostaje. Hrvatska i mađarska himna otpjevali su zajedno učenici kotoripske i križevačke škole uz počasnu stražu kadeta Zrinske garde  škole iz Križevaca. Da bi sve bilo u duhu povezivanja dviju država svojim odijevanjem su se pobrinule ravnateljice škola. Snježana Matoš je bila u bijeloj, a Margit Mirić u crvenoj haljini. Njihova kolegica Anica Kovač je bila  obučena u plavu, a Marija Biškupć u zelenu haljinu. Boje njihovih haljina simbolično su predstavljale boje nacionalnih zastava. Na kraju je izražena zahvala na potpori u projektu Međimurskoj županiji, Gradu Prelogu, mjesnim samoupravama Murskih Križevaca i Serdahelja.

Tekst i snimke: Mladen Grubić





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju